کیهان: آیا سفیر روسیه نفوذی غرب است؟

پیوستن ازبکستان به این توافقنامه درحال نهایی شدن بوده اما جزییات آن هنوز منتظر نشده است. از آنجا که کشورهای کوچک آندورا ، موناکو ، سان مارینو و واتیکان کشورهای اروپایی محصور در قلمرو کشورهای عضو شینگن هستند، اگرچه از لحاظ فنی جزء قرارداد نیستند اما عملاً بخشی از منطقه شینگن هستند. اما توضیح سفارت روسیه قانع کننده نبود و وزارت امور خارجه در اقدامی وزیران خارجه روسیه و انگلیس را احضار کرد. همچنین برای این کشور ها نیز نیازی به درخواست ویزا نیست: شهروندان سرزمین های بریتانیا (BOTC)، شهروندان خارج از انگلیس (BOC) ، افراد تحت حمایت انگلیس (BPP) و افراد انگلیسی (BS).

  • تحریم تجارت طلا و سایر فلزات گرانبها توسط ایران
  • طرحهای صنعتی
  • خدمت گیرنده : ارباب رجوع / شهروندان
  • ماده چهاردهم: فورس ماژور
  • پتنت یا ثبت اختراع
  • تحریم خرید و فروش اسکناس آمریکا به دولت ایران
  • با عقد تفاهم نامه مابين طرفين اقدام شود

وی گفت: در بخش حمل و نقل نیز افزایش تردد ناوگان مشترک و گسترش همکاریهای ریلی در دستور کار قرار گرفت. توافق نامه شینگن که مبتنی بر اصل سفر آزاد است در پی تمایل جمعی برای کاهش محدودیت های سفر برای اروپاییانی که به دنبال زندگی ، کار و سفر در سراسر قاره اروپا و جزایر آن هستند، شکل گرفت. در مقابل طرفداران توافق نامه شینگن استدلال می کنند که بحث برانگیزترین جنبه آن – جامعیت آن – با کاهش دسترسی افراد از کشورهای خاص، امنیت میلیون ها نفر را که در داخل این منطقه زندگی می کنند، افزایش داده است. لغو کنترل های مرزی به اروپاییان اجازه می دهد تا آزادانه و بدون محدودیت سفر کنند و ضمن افزایش کیفیت زندگی برای میلیون ها نفر، تجارت و کسب و کار را در داخل و در سراسر کشورهای عضو گسترش دهند.

اکنون که واکسیناسیون به میزان قابل توجهی افزایش یافته و در آینده نزدیک کنترل و مهار بیماری کرونا محقق، یا دستکم از حالت همه گیری خارج خواهد شد، بازگشت رونق به کسب و کارها و بنگاههای مختلف اقتصادی دور از دسترس نیست. معجزهای که دولت قبل رقم زده، این است که با عبور نقدینگی از چهار هزار هزار میلیارد تومان اغلب شاخصهای اقتصادی در وضعیت بغرنجی قرار دارند. امروزه تنها چهار کشور اتحادیه اروپا در خارج از محدوده شینگن باقی مانده اند. این چهار کشور از نظر قانونی ملزم به عضویت در توافق نامه در آینده هستند (و در حال حاضر نیز در حال پیوستن به آن هستند). وی افزود: علاوه بر این برای کشورهای آسیای میانه نیز سودمند است، ما باید این بستر را برای ازبکستان فراهم کنیم تا سرمایهگذاری انجام دهد.

وی افزود: اتاق بازرگانی ایران و ازبکستان یک اتاق تازه تاسیس بوده و حدود یک ماه است که شروع به کار کرده است. 26 کشور اروپایی تشکیل دهنده منطقه شینگن، کنترل مرزی مسافرینی که از مرزهای آنها عبور می کنند را حذف کرده و دارای یک سیاست واحد در مورد ویزا هستند.

برخی از منتقدین چنین استدلال می کنند که توافق نامه شینگن به اندازpه کافی انحصاری نیست و شاید بیشتر از کسانی استقبال می کند که می خواهند با گرفتن ویزای خود در درازمدت برای اقامت یا حتی ارتکاب جرم از سیاست درهای باز آن سو استفاده کنند. تمام کشورهای شینگن به جز ایسلند و مالتا در سرزمین اصلی اروپا واقع شده اند.

در صورت چنین اقدامی غیرمعمولی ، پارلمان اروپا و کمیسیون اروپا و همچنین عموم مردم اروپا باید از آن مطلع شوند. تصورش را بکنید که در آن زمان و در منظر همه جهان، برای اولین بار یک رهبر اسلامی به یک رهبر کمونیست پیام میدهد و هیاتی هم که میفرستد دو نفر بیشتر نیستند و آن هم یک خانم و یک آقا. توافق نامه شینگن کنترل مرزهای داخلی در داخل و خارج از منطقه شینگن را حذف می کند ، به این معنی که در بیشتر موارد، به محض ورود قانونی به یک کشور شنگن دسترسی به کل منطقه را پیدا کرده اید. با این حال همه 26 کشور، به دلیل عدم کنترل مرزهای داخلی خود، محدودیت هایی برای دسترسی به منطقه شینگن اتخاذ کرده اند.

موضوع این تعهدنامه عبارت است از تعهدات و مسئولیت هایی که سازمان/شرکت/موسسه وابسته به متقاضی گواهی الکترونیکی باید قبل از ارائه درخواست گواهی الکترونیکی، پذیرش گواهی الکترونیکی، یا استفاده از گواهی الکترونیکی، انجام آن ها را بپذیرد. مطالعات طرح انجام شده و بعد از فاز 3 مطالعات، ارزيابي و تملك اراضي (در سامانه سامان) انجام ميشود. محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز(جمعه) بعد از انداختن رای خود در صندوق رای در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که توصیه شما برای رئیس جمهور منتخب چیست؟

این در حالی است که رشد اقتصادی با نفت در سال ۱۳۹۱ منفی ۸.۵ بوده که این نرخ طی روند کاهشی به منفی ۰.۱ در سال ۱۳۹۴ میرسد بعد از آن در سال ۱۳۹۵ یعنی یکسال بعد از اجرایی شدن برجام، رشد ۱۴.۲ درصد با نفت ثبت میشود. بحران تداوم مهاجرت یک آزمایش همیشگی برای توافقنامه شینگن بوده است، زیرا مهاجران و پناهجویان ناامید از تلاطم اقتصادی و سیاسی در خاورمیانه و شمال آفریقا فرار کرده و برای درخواست پناهندگی در اروپا از مدیترانه عبور می کنند. اتباع کشورهای سرزمین های زیر نیز نیاز به دریافت ویزای شینگن دارند: کوزوو و فلسطین .

ضمن اینکه دو کشور ایران و ترکمنستان در زمینه استفاده از بنادر دریایی و همکاری در منطقه آزاد سرخس نیز توافق کردند. توافق نامه شینگن یک معاهده چند جانبه است که اجازه سفر آزاد در داخل و خارج از کشورهای عضو آن را می دهد. توافق نامه شینگن در سال 1990 از طریق کنوانسیون شینگن که یک سیاست مشترک برای ویزا را ارائه می داد، گسترش یافت و سرانجام در سال 1995 در هفت کشور عضو آن لازم الاجرا شد.