استعفای آیتالله جنتی صحت ندارد/شورای نگهبان در شفافیت پیشتاز است – خبرگزاری مهر

این وزیر اجراکننده دستورات و مصوبات دولت باید باشد نه کمیته کارمندان. علاوه بر این اگر من به عنوان وزیر شما از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب پشت میز کارم مشغول هستم، شما نیز باید پابهپای من بیایید و کار کنید.» توضیح آن که برنامه روزانهام بسیار سنگین بود. آقای دکتر سنجابی در شروع به کارشان در وزارت امور خارجه چهار نفر آقایان احمد سلامتیان، فرج اردلان، حسن لباسچی و مسعود امینی را به عنوان معاونان خود منصوب کرد. با استعفای دکتر سنجابی و انتشار خبر انتصاب من، آقایان احمد سلامتیان، حسن لباسچی، فرج اردلان و مسعود امینی که همراه با آقای دکتر سنجابی به وزارت خارجه رفته بودند، منتظر آمدن من نشدند و رفتند.

  • نمایشگاه اکسپو دبی
  • منیر قیدی: خودم را کارگردانی تکنیسین نمیدانم
  • سبک زندگی
  • تشکلهای دانشآموزی ظرفیت بزرگی در آموزش و پرورش هستند
  • تفسیر سوره حمد
  • سرویس دهی ویژه به مصدوم سرخابی ها(عکس)
  • حمیدشاه حاتمی: ساخت «ماهان از سوی خدا » به من سفارش شد

عدالت، مخالف فسق است و عادل به کسی گفته می­شود که از هوای نفس خویش پیروی نمی­کند و در رفتار و گفتار خود مراقبت می­کند تا بر خلاف رضایت خداوند اقدام ننماید. این را گفته نمیدانم که در زمان حکومت ببرک کارمل چه کار هایی انجام داد و در پشت پرده شورای انقلابی چه نظراتی داد و یا چه تصامیمی گرفت و سطح دانش سیاسی اش چطور است. طبق گزارش شبکه «کِیبیاس وُرلد» کره جنوبی، وزارت امور خارجه کره جنوبی امروز (جمعه) اعلام کرد که «چوی جونگ کان» معاون وزیر امور خارجه این کشور در تماسی تلفنی امروز خود با «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برنامه سئول را برای میزبانی اولین گفتوگوی در سطح کاری با ایران در پی توافق ماه گذشته او با «علی باقری کنی» همتای ایرانیاش توضیح داد. وزارت خارجه کره جنوبی از سئول، از تلاشهای دیپلماتیک باقری کنی (مذاکرهکننده ارشد ایران در مذاکرات وین)، انریکه مورا (نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات)، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه و سه کشور اروپایی در وین حمایت میکند.

دور هشتم مذاکرات احیای توافق هستهای در وین از چند روز پیش آغاز شده است. آقای دکتر خرازی دکترای خود را در فلسفه تعلیم و تربیت از دانشگاه هیوستون – تگزاس دریافت کرده بود و آقای دکتر علی صادقی دوره دکترای اقتصاد را از دانشگاه تگزاس در شهر کالج اسیشن میگذرانید. او عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی است که در حوزه فلسفه تعلیم و تربیت و تربیت دینی و معنوی در کسوت استادی مشغول به فعالیت بوده است. در مرحله اول انتخابات که در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ در ۱۹۳ حوزه انتخابیه برای برگزیدن ۲۷۰ نماینده مجلس انجام شد، چهار لیست با هم رقابت کردند، جریان اسلامی (ائتلاف بزرگ)، گروههای همنام (نهضت آزادی ایران)، سازمان مجاهدین خلق و دفتر هماهنگی مردم و رئیس جمهور (وابسته به بنیصدر)؛ از ۳۰ نفر حائزین اکثریت آرا در تهران، مسعود رجوی نتیجهای بهتر از رتبه ۳۸ را بدست نیاورد. من خودم در ماه رمضان همان سال، برای منبر رفتن به مسجدی رفتم که از نظر آنها، امام جماعتش طرفدار اسلام آمریکایی بود.

بنابراین از این پس تمام تصمیمات باید با نظر و مشورت و تصویب ما باشد.» کارمندان وزارت امور خارجه در دوران انقلاب، نظیر تقریباً تمام کارمندان دولت به انقلاب پیوسته بودند و اعتصاب کرده بودند. بر این اساس، گزارشها حاکی از آن است که مقامات کره جنوبی و ایران درباره تاریخ مشخص این نشست و همچنین سطح و تعداد نفرات هیأتها در حال مذاکره هستند و این جلسه به احتمال زیاد برای اواسط فوریه (اواخر بهمن) برنامهریزی شود. در صورتی که شورا مصوبات مجلس را مغایر با قانون اساسی تشخیص دهد، آن را برای تجدیدنظر و اصلاح به مجلس بازمیگرداند و اگر مجلس و شورا در مصوبهای اختلاف کردند، مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده میشود. شورای مذکور کار بازنگری را در هفتم اردیبهشت آغاز کرد و پس از درگذشت امام خمینی در خرداد ۱۳۶۸، به مأموریت خود ادامه داد و قانون اساسی تجدیدنظر و اصلاح شده، در مرداد ۱۳۶۸ در یک همهپرسی به تصویب ملت رسید.

با توجه به این برنامه بود که به جلسه عمومی کارمندان گفتم که رفتار انقلابی فقط این نیست که شما با ملت همراهی کردید و اعتصاب کردید، که به جای خود قابل تقدیر و تشکر است، اما تثبیت انقلاب نیاز به کار فراوان دارد و اگر من اینچنین سخت میکوشم شما هم باید پابهپای من بیایید و بکوشید. «برحسب حق شناسی لازم می دانم در پایان سه دوره متوالی مسئولیت خطیر ریاست مجلس شورای اسلامی از جنابعالی، که بحمدالله و المنه کارنامه ای مشحون از افتخار خدمت به اسلام و ملت عظیم الشأن ایران دارید، صمیمانه تقدیر و سپاسگزاری نمایم. در مقام سخنگو و مسئول اداره اطلاعات به مناسبتهای مختلف بیانیههای لازم را به نام وزارت خارجه تهیه میکرد و به نظر و تائید من میرسانید و منتشر میکرد.

اگر مقصود شورا این است که چرا در رسانه ها علیه دولت و رئیس آن موضع گیری نمی شد، باید گفت این امر توصیه همیشگی رهبری بوده است حتی درباره دولت های قبلی هم به هیچ وجه در پی درگیری علنی نبودیم، بلکه رفتار علنی آن رئیس جمهور باعث پاسخگویی می شد و به نظر حقیر از منظر حکومتی کار درست به همین ترتیب است. در مساله n وزیر، هدف آن است که n وزیر در یک صفحه شطرنج n×n به گونهای قرار بگیرند که هیچ یک زیر ضرب دیگری نباشد. اینجاست که بث به بازی شطرنج به لطف آقای شایبل (بیل کمپ ) سرایدار پرورشگاه، پناه می برد.شاید هنوز برای رتبه بندی این سریال زود باشه ولی میشه اونو یکی از بهترین سریال های خارجی نام برد. من آن مطالب را عیناً برای همه کارمندان بیان و سپس اضافه کردم: «اعتصاب شما عزیزان و حمایت از انقلاب مردم تحسینبرانگیز است اما این انقلاب رهبری دارد و آن رهبر دولت را تعیین و مرا به وزارت خارجه منصوب کرده است.

با آشناییهایی که پیدا کرده بودم، در سطح مدیریت کلان آقای حسن معتمدی را که یکی از کارمندان سابقهدار و سلیمالنفس و صحیحالعمل و خوشنام وزارت خارجه بود و در زمان وزارت آقای دکتر سنجابی به سمت معاون امور مالی و اداری منصوب شده بود، ابقا کردم.

تشخیص قانونی بودن آن بر عهده دیوان محترم عدالت اداری است. مدیریت همه این کارها بر عهده همسرم واگذار شده بود. وی تأکید کرد: این شرکت وظیفه تأمین و انتقال برق در شبکه انتقال و فوق توزیع در دو استان خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد را بر عهده دارد و با توجه به ظرفیتها و نیازهای هر منطقه و منابع مالی در اختیار، پروژههایی را برنامهریزی و وارد مدار خواهد کرد. این یک ادعای نادرستی بود و هر بار که مطرح میشد درباره آن توضیح دادهام.

بر اساس این گزارش، مقامات سئول گفتند که کارگروههای پیشنهادی قرار است پس از اینکه تحریمهای ایران لغو شد، جزئیات انتقال احتمالی پولها را بررسی کنند و در صورت عدم توافق، سایر جنبهها را نیز مورد بحث قرار دهند. این شورا در زمان تصدی آقای دکتر سنجابی نیز با ایشان همکاری نکرده بود و علیه ایشان بیانیهای صادر کرده بود. چند روز بعد از شروع به کارم در وزارت امور خارجه، آقای پورسرتیپ مدیرکل انتشارات وزارت خارجه، مدیران و نمایندگان مطبوعات را به ضیافتی در وزارت خارجه دعوت کرد. تا آمدن خانواده من تنها بودم و اگرچه با پدر و مادرم زندگی میکردم اما اغلب شبها را در همان آپارتمان پشت اتاق کار وزیر میخوابیدم و صبحهای زود، بعد از نماز فجر به محوطه وزارت خانه میرفتم و مدتی قدم میزدم یا میدویدم و سپس به اتاقم برمیگشتم. پس از دو یا سه هفته در جلسه شورای انقلاب آیتالله موسوی اردبیلی اظهار داشت با توجه به عدم همکاری کارمندان وزارت امور خارجه با آقای دکتر سنجابی، ما نگران برخورد آنها با شما نیز بودیم.

به آقای قدوسی هم گفتند: اخطار کنند، اگر نتیجهای نگرفتیم، نوبت برخورد میرسد و قرار شد مجلس روی همین روال حرکت کند.» (هاشمی رفسنجانی، عبور از بحران) آنطور که هاشمی در خاطرات روزانهاش در ۲۴ خرداد ۶۰ نوشت: «روزهای پر حادثهای است. در روزهای اول بر طبق روال جاری در وزارتخانه غذای وزیر مطابق برنامه هفتگی مخصوصی که از قبل تنظیم شده بود، در اتاق نهارخوری دفتر وزیر آورده میشد.

در اول اردیبهشت ۵۸ به اتفاق آقای مهندس بازرگان به وزارت امور خارجه رفتیم و مراسم معرفی انجام شد. آقای مهندس بازرگان یک بار هم به اتفاق آقای دکتر بنیاسدی با من صحبت کردند. اگر سریال The Queen’s Gambit را ندیدهاید، جذابترین اتفاق سریالی سال ۲۰۲۰ پیشروی شماست.

دکتر محمد مصدق در سال ۱۳۰۲ خورشیدی وزیر خارجه در کابینه مشیرالدوله بود. محمد مهدی جعفری، نماینده دشتستان نظری شبیه معینفر داشت: «من اعلام میکنم که رای مخالفم بهیچوجه بعنوان طرفداری از آقای بنیصدر نیست، بلکه در حال حاضر با رای قاصر خود، با نظر قاصر خود اینچنین میبینم که رای به عدم کفایت سیاسی رئیس جمهوری به نفع این جمهوری تمام نخواهد شد.» و نفر سومی که به معینفر و جعفری اضافه شد و طیف نمایندگان وابسته به نهضت آزادی و مخالف با عدم کفایت سیاسی بنیصدر را تکمیل کرد، عزتالله سحابی بود که گفت: «من در اینکه آقای بنیصدر نمیتواند رئیس جمهور باشد حرفی ندارم و موافقم، ولیکن به دلیل سابقه تکوینی این طرح، من با این طرح مخالفم و اصلا در رای آن شرکت نمیکنم.» پیشنهاد سحابی این بود که: «این طرح، ایکاش این جور اصلاح میشد که آقای بنیصدر عدم کفایت سیاسی، طرف مقابل هم مقصر در ایجاد این زمینههای عدم کفایت سیاسی، ولی ما زمینهها را این جور نمیبینیم، حرف ما در اینجا است که ممکن است یک کسی را شما به انواع مختلف اذیت بکنید و شکنجه بدهید.